Yaşam:
Köylülerin direnişi devam ediyor!
banner420
23 Ağustos günü Gerze’de halkın direnişi karşısında yaşanan arbede sonrası iş makinelerini çekmesine rağmen, köylülerin termik santral karşıtı nöbeti devam ediyor. Yeşil Gerze Platformu, daha geniş ve etkin bir katılımla süreci takip edeceklerini belirtiyor.

Yeşil Gerze Çevre Platformu sözcüsü Şengül Şahin, 23 Ağustos’ta kazanılan zafere ilişkin köy halkının görüşlerini şöyle özetliyor "Şirket, Gerze'den iş makinelerini çekiyor şu anda, direniş meyvesini verdi, kolluk güçleri de dağılıyor, köylüler ihtiyati tedbir talebiyle mülki idareye başvurdu.

Nöbet devam edecek, doğa ve emeğimiz kazanacak.." Yaşanan sıcak gelişmeler ardından Yeşil Gerze Platformu, köylülerin termik santral karşıtı nöbetine devam ederken daha etkin ve geniş bir katılımla süreci takip edeceklerini belirtiyor.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan “Kömür, iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden biri. Sonuçları Somali'deki korkunç kuraklık, Afganistan'da yaşanan büyük sel felaketi, orman yangınları.

Tuncay Özilhan, kendini bu sorunlardan soyutlayıp bir termik santrale basitçe bir yatırım gözüyle bakamaz. Anadolu Grubu'nun hemen enerji yatırımlarını gözden geçirmesi ve temiz enerjilere yönelmesi yerinde olacaktır. Yoksa, doğalarını ve dünyayı korumaya çalışan Gerze halkı'nın haklı isteği ve özverili tutumları karşısında kimseye hesap veremez hale gelirler. ”

Kömür iklim değişikliğinin baş sorumlularından

Kömür tek başına iklim değişikliğine neden olan sera gazı salımlarının 3'de birini oluşturuyor. Kısacası iklim değişikliklerinin nedenleri arasında en büyük oran kömürde.

Bugün Türkiye'de 50 yeni kömürlü termik santral projesi var. Eğer planlanan 50 yeni kömürlü termik santralin yapımı ve işletilmesine izin verilirse, bugünkü karbondioksit salımı sadece termik santraller nedeniyle %50 oranında artacak. Bu, daha çok iklim değişikliği yaratmanın yanı sıra önümüzdeki yıllarda Türkiye'nin karbon salımları yüzünden ağır ekonomik cezalar ödemesine de neden olabilir.

Termik santraller, asit yağmurlarına neden oluyor, halk sağlığını tehdit edici kirleticilerin havaya ve suya karışmasına neden oluyor. Cıva kirliliğinde en büyük pay termik santrallerden kaynaklanıyor.   

Dünyanın en büyük insani felaketlerinden biri şu an Afrika'da yaşanıyor. Somali'de yaşanan çölleşme ve kuraklığı arttıran temel etken iklim değişikliği. Bugün Somali için acil alarm durumuna geçilmiş olsa da, çözümler yine kısa vadeli.

Zengin dünyanın son yıllarda etkisi giderek artan iklim felaketlerine karşı bağış vermekten daha fazlasını yapıp yıkımın sebeplerini ortadan kaldırması gerekiyor. Felaketlerin yaşanmasında sıradaki ülke Türkiye de olabilir.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku