Yaşam:
banner398
Minekop nedir, minekop balığı özellikleri ve  faydaları

Türkiye’de bütün sularda bulunan minakop balığına Karadeniz’de kötek ya da götek denir, Akdeniz’de ise genel olarak karakulak  olarak bilinir. Ortalama boyu 40cm’dir. Minakop, 1-100m arası derinlikteki kumlu ve kayalık zeminlerde yaşar.

Çok lezzetli bir balık olan minakopun eti beyazdır. Özellikle kış aylarında balık yağ tuttuğu için ızgarası  tercih edilir. Haşlaması, pilakisi ve  tavası da yapılır.

Vücut hafif basık, sırtı kamburdur. Yan çizgide 48-50 pul bulunur. Alt çenede küçük bir bıyığı vardır ve pulları iridir. Burun kısmen küttür, çenede derin bir çıkıntı bulunur. Karın altı  açık renklidir. Yumurtaları demersaldir. Kafasının içinde ve her iki yanında gözlerin arkasına doğru iki küçük beyaz taş bulunur.

Ortalama boyları 40cm olan minakopların 90-100cm boyunda ve 20-25kg ağırlığında olanlarına da rastlanır. Minakop dibe yakın gezinen, ılıman denizlerde yaşayan ve bütün sularımızda bulunan bir balıktır. Bir bölümü yaşadıkları bölgeyi terk etmez, bir kısmı ise sonbaharda Karadeniz’den Marmara’ya iniş, ilkbaharda da Marmara’dan Karadeniz’e çıkış yaparlar.

Nehirlerin döküldüğü kıyılan tercih eden minakopların en irileri Karadeniz’de bulunur. Minakopun gövde yapısı elips şeklinde olup yan taraflarından yassıdır.

Sırtı kamburca, kafası gövdesine oranla küçüktür. Kafasının içinde ve her iki yanında gözlerinin arkasına doğru iki küçük beyaz taş bulunur. Bu taşlar balıktan çıkartılıp limon suyunda eritilip içilirse böbrek taşından şikayetçi olan hastalara iyi geldiği söylenmektedir.

Ağzı küçük olan minakop balığının üst çenesi alttakine oranla daha ilerde ve aşağı doğru meyillidir. Alt çenede küçük bir bıyık bulunur. Çenelerinde batıcı dişler yoktur. Burun kısa ve küt, gözler normal büyüklüktedir. Minakopun yüzgeçlerinin hepsi gelişmiş olup, birinci sırt yüzgeci üçgen biçimindedir. İkincisi ise kuyruk yüzgecine doğru uzar. Kalın derisi iri pullarla örtülüdür. Sırtı koyu gri, yanları gümüşi beyaz, karnı ise beyazdır. Yüzme kesesi oldukça büyük olup yakalandığında genellikle şişerek midesini ters döndürüp ağzının ucuna kadar getirir.

Minakopların üreme mevsimleri yaz aylarıdır. Yırtıcı bir balık olmayıp karides ve balık yavruları ile beslenir. Ağlarla avı yapıldığı gibi çift köstekli veya zokalı takımlarla da tutulur. Yem olarak karides ve sülinez tercih eder. Fileto olarak kesilip löp et elde edildiği için ticari değeri olan balıklardandır. Minekop balığının avcılığı  çok zevklidir.

Minakop balığının gözlerinin arkasında bulunan otolit taşının böbrek taşını düşürdüğüne inanılmakta, kullanan bazı kişiler gerçekten fayda gördüğünü belirtmektedir. Bu taşların kullanımı konusunda her ne akdar tıbbi bir yorum olmasa da deneyimleyen kişilerin dikkatle uygulaması durumunda hastalığa çare olduğunu belirtiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

A101'e gelen Bianchi 26 jant Alice dağ...
A101'e gelen Bianchi 26 jant Alice dağ bisikleti nasıl?

Haberi Oku