Yaşam:
banner420
“Gerçekleştirilecek Misyon” başlığıyla yayınlanan raporda Tetra Pak’ın çevre ve sosyal politikaları ile bu alanlardaki çalışmalarına yer verildi.

Tetra Pak sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda, dünyanın farklı yerlerinde yerel girişimcilere iş kurmaları için destek olurken, milyonlarca çocuğun yararlandığı okul beslenme programlarına da yardımcı oluyor.

Tetra Pak’ın Kalkınma İçin Gıda Ofisi, müşteriler, hükümetler, Birleşmiş Milletler’e bağlı örgütler ile diğer kamu ve özel kuruluşlarla ortaklıklar kurarak, dünyanın her yerinde yoksulluğu azaltmak, sağlık ve eğitim koşullarını iyileştirmek, cinsiyetler arası eşitliği sağlamak için BM Millenyum Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyor.

Tetra Pak ayrıca ürün ve hizmetlerinin, işleme ve paketleme çözümlerinin tasarımından, WWF ve Orman Koruma Konseyi™ (FSC™) ile iş birliği içinde sorumlu kaynak kullanımına ve karton kutuların geri dönüşümüne kadar geniş bir alanda çevresel profilini geliştirmeye odaklanıyor.

Şirket faaliyetlerinin merkezi çevre

Çevre konusundaki hedeflerini şirketin faaliyetlerinin merkezine koyan Tetra Pak, 2010 iklim hedefine ulaştı. Kaydettiği büyümeye rağmen 2005’ten bu yana karbon emisyonlarında yüzde 13 oranında mutlak bir azalma sağladı. Şirket, 2020 sonunda değer zinciri boyunca karbon emisyonlarını, 2010 seviyesinde tutma taahhüdünde bulundu.

Geri dönüştürülen kullanılmış karton kutuların sayısını 2002’den bu yana her yıl 1 milyar artıran Tetra Pak, 2020’ye kadar kullanılmış karton kutuların geri dönüşüm oranını ikiye katlamayı amaçlıyor. Yüzde 100 yenilenebilir malzemelerden yapılmış karton ambalaj geliştirme çalışmalarını sürdüren şirket, bu ambalaj ürünlerinde kullanılan FSC sertifikalı karton miktarını da yüzde 100 artırmayı planlıyor.

On milyonlarca çocuğa okul sütü

Tetra Pak, 50’den fazla ülkede yaklaşık 49 milyon çocuğun yararlandığı okul beslenme programlarının örgütlenmesine de yardımcı oluyor. Dünya ölçeğinde on milyonlarca çocuğa okulda Tetra Pak paketlerinde sunulan süt ve diğer besin değeri yüksek gıda ürünleri sağlanıyor.

Bu okul beslenme programları çocukların sadece beslenmesine olumlu katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda okul devamlılık oranlarını yükselterek, okul başarılarını artıyor. Yerel süt sektörünü ve diğer gıda işkollarını canlandıran okul sütü, refah artırıcı bir rol oynuyor. 

Çiftçileri bir araya getiriyor

60 yıldır dünyanın farklı yerlerinde yerel girişimcilere gıda işleme ve paketleme işlerini kurmaları için destek olan ve onlarla yakın bir iş birliği içinde çalışan Tetra Pak, Pakistan’da örnek bir çalışma ile küçük çiftçi gruplarını bir araya getirdi.

Çalışma kapsamında, ölçek ekonomilerinin hayata geçirildiği, hayvan aşılama oranlarının yükseltildiği, hayvan ölümlerinin azaltıldığı, binlerce çiftçinin eğitildiği ve toplanan süt miktarlarında çok büyük artışlar sağlandığı süt merkezlerinin kurulmasına destek oldu. Şirket bugün de Bangladeş gibi başka ülkelerde süt merkezlerinin kurulmasına katkıda bulunuyor.

Küresel yaygınlığı ve yerel uzmanlık ile güçlü ortaklıkların bir araya gelmesiyle Tetra Pak, doğal afetlerde süratli bir şekilde yardım sağlayabiliyor. 2010 Haiti depreminde şirket, Kalkınma İçin Gıda Ofisi’nin sürmekte olan okul sütü programında yer aldığı için çok kısa sürede milyonlarca kutu sütünü afetzedelere ulaştırabildi.

“Şirketler büyümek için sürdürülebilirlik alanında atılım yapmak zorunda”

Sürdürülebilirlik raporunu değerlendiren Tetra Pak CEO’su Dennis Jönsson, “Değer zincirimizin başından sonuna kadar çevresel ayak izimizi azaltma ve emniyetli, besin değeri yüksek gıda ürünlerine artan talebi karşılama çalışmalarımıza hız veriyoruz” dedi.

Jönsson sözlerini şöyle sürdürdü: “1952 yılından bu yana çaba harcıyoruz; ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Dünyamız hızla değişmekte ve rekabetten başarıyla çıkmak, büyümek isteyen şirketler; sektörümüze biçim veren temel eğilimlere uyum sağlamak, yenilikçiliğe ağırlık vermek ve sürdürülebilirlik alanında atılım yapmak zorunda.”
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku