Yaşam:
Sosyal yardımlar Ramazan'da hız kesmiyor
banner420
Sadece afet dönemlerinde değil yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, Ramazan Ayı boyunca sosyal yardımlarını arttırarak devam ettiriyor.

Geliştirdiği projeler ile Türk Kızılayı, yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına farklı çözümler getiriyor.

Türkiye’ye yayılmış 760’ın üzerinde Türk Kızılayı şubesinin yapmış olduğu detaylı sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da giderilmeye devam ediliyor. 

Bağışlarıyla Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatan yardımseverler, Türk Kızılayı Kurumsal Kaynak Yönetimi Programı (ERP) üzerinde yapılan kayıtlar sayesinde bağışlarını takip edebiliyor ve bilgi alabiliyor.

Vekalet Yolu İle Kurban Kesimi ve Dağıtımı

Her yıl Kurban Bayramında Türk Kızılayı'na vekalet yolu ile verilen kurbanların kesimleri dini vecibelerimize uygun, sağlıklı ve hijyenik şartlarda gerçekleştiriliyor. Et Balık Kurumu tesisilerinde üretilen et konserveleri yıl boyunca özellikle de Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

2010 yılı Ramazan ayında 73.044 adedi kuşbaşı, 73.044 adedi kıyma konservesi olmak üzere toplam 146.088 adet et konservesi Türk Kızılayı şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin adreslerine ulaştırıldı. Bu yıl da et konservelerinin Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına devam ediliyor.

Zekat ve Adak Kurban Kesimi

Yıl boyunca süren adak kurban kesimi 2011 Ramazan ayında da devam ediyor.  Zekât bağışlarının da adak kurban bağışlarıyla paralellik göstermesi bekleniyor. Geçen Ramazanlarda olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekat ve adak bağışları Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Ramazan Gıda Paketi Kampanyası

Kipa, Carrefour ve A.101 mağazalarında Türk Kızılayı adına satışa sunulacak olan Ramazan Gıda Paketlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması Ramazan ayı boyunca gerçekleştiriliyor.

Kipa, Carrefour ve A.101 mağazalarındaki Ramazan Paketi alanlarından bağışlamak istediği kadar paketi alan müşteri, Türk Kızılayı standına yönlendiriliyor. Bağışı alan Kızılay görevlisi, paketin üzerine Türk Kızılayı logosunu yapıştırıyor ve bağış makbuzu ile müşteriden koliyi teslim alıyor. Müşteriler, bağışlayacakları Ramazan Paketi sayısı konusunda sınırlandırılmıyor. Bağışçılar, Ramazan paketlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması hakkında bilgilendiriliyor.

Malzeme Yardımları


Türk Kızılayı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Ramazan ayında da yangın, küçük afet, daimi fakirlik, özürlülük gibi haller sebebiyle başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın taleplerine, gerekli sosyal inceleme yapılarak imkânlar dâhilinde ev eşyası ve giysi yardımlarıyla cevap veriyor.

Aşevleri

Ülke çapında faaliyet gösteren toplam 11 Türk Kızılayı aşevi Ramazan ayında, günlük yemek, iftar yemeği ikramı ve kuru gıda dağıtımı yoluyla çalışmalarına devam ediyor.

Sevgi Bohçaları

Türk Kızılayı’nın “Sevgi Bohçası” olarak adlandırdığı proje kapsamında, vatandaşlarımızın nakdi bağışları ile tedarik edilen, yeni doğmuş bir bebeğin ve annesinin ihtiyacı olabilecek (Çocuk Bezi, giysi, pudra, ıslak mendil v.b.) malzemeleri bulunduran yardım paketleri Ramazan ayında da yeni bebek sahibi olan ihtiyaç sahibi ailelere teslim ediliyor.

Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı Kolaylık Tesisi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan, Türkiye'ye gelişlerinde ve Türkiye'den dönüşlerinde karayolunu tercih ederek Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş-çıkış yapan gurbetçilerimizin yolculuk sırasında sıkıntı yaşayabiliyor.

Bu sıkıntıların giderilmesi, temel ihtiyaçlarının (beslenme, sağlık vb.) karşılanması amacıyla Bulgaristan Kızılhaçı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle Kapitan Andreevo - Kapıkule Sınır Kapısı noktasında bir kolaylık tesisi kuruldu. Tesis 2011 yılı Ramazan ayında da faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam edecek. İftar ve sahur vakitlerinde gurbetçilerimize çay, kumanya vb. ikramlarda bulunuyor.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku