Yaşam:
Sürdürülebilir ekolojik yaşam önem kazanıyor

Küresel iklim krizinin insanlığın önündeki en büyük tehdit olduğunu savunan yedi arkadaşın kurduğu Yeryüzü Derneği, daha sürdürülebilir bir dünya hedefiyle 2009 yılında kuruldu. Ekolojik bir topluluk oluşturma amacıyla yola çıkan dernek, gönüllülük esasıyla çalışıyor ve pek çok proje hayata geçiriyor.

Yeryüzü Derneği, şehirde yaşayan insanların betonlaşma ve kentleşme sebebiyle topraktan kopmasına ve sağlıklı gıdaya ulaşmakta zorlanmasına çözüm olarak ‘‘Kent Bahçeleri’' projesini geliştirdi. 2011 yılından bu yana İstanbul’un farklı yerlerinde tarımsal üretim yapan irili ufaklı 2 bin 500 adet kent bahçesi oluşturuldu. Proje kapsamında, terasında ya da avlusunda bitki yetiştirmek isteyenlere ücretsiz tohum-fide dağıtılıyor ve bu kişilerin ekolojik tarımla ilgili bilgilendirilmesi sağlanıyor.

Sürdürülebilir yaşamı deneyimlemek amacıyla Yeryüzü Ekoköyü’nü kuran dernek, ekolojik tarımda edindikleri deneyimi daha da geliştirdi. Sakarya’da kurulan köyde permakültür ve gıda ormanı gibi pek çok atölye çalışması düzenleniyor. Ekoköy’ü ziyaret edenler, gönüllülük esasıyla ekim dikim işlerine destek olabiliyor, bahçeden kendi elleriyle sebze toplayabiliyor ve doğayla iç içe bir yaşamı deneyimleyebiliyor.

Onarım kültürü Repair Cafe ile yeniden canlanıyor: “Atma, dönüştür”

Yeryüzü Derneği’nin hayata geçirdiği son proje, onarılacak eşyası olanlara gönüllü onarım ustaları yardımıyla ücretsiz onarım hizmeti veren Repair Cafe oldu. Dünya çapında 30 ülkede yer alan bir projenin Türkiye’deki temsilcisi olan kafe, onarım yapan gönüllüler ile tamir edilecek eşyası olan katılımcıları tek bir merkezde buluşturuyor. “Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan” felsefesiyle her ayın ilk pazar günü derneğin Kadıköy’deki ofisinde buluşan katılımcılar bozuk eşyalarını yeniden hayata kazandırıyor.

Derneğin ayrıca kent kovanları, hasat zamanı, topluluk destekli tarım ve takas şenliği gibi çalışmaları da bulunuyor. Yeryüzü Derneği’nin faaliyetlerine ekolojik yaşama ilgi duyan herkes ücretsiz olarak katılabiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Liya ismi anlamı nedir? Liya ne demek?
Popüler kız bebek isimlerinden biri olan Liya ne demek?

Haberi Oku