Yaşam:
Tadilat için izin nasıl alınır?
banner420
Evinizde yaptıracağınız tadilatlar için belediyenizden tadilat ruhsatı almanız gerekebilir.

Genel prensip olarak dışarıdan görünen, m2 değişikliğine yol açan ve bina taşıyıcı unsurlarını etkileyen tadilatlar tadilat ruhsatı gerekiyor.

Boya badana, fayans ve parke döşeme, elektrik ve sıhhi tesisat değişiklikleri gibi küçük tadilatlar, eğer tamamen iç kısımda kalıyorsa ve kiriş gibi taşıyıcı unsurlara dokunmuyorsa, ruhsata tabi değil.

Ancak inşaata başlamadan önce mutlaka belediyenize veya tadilat firmanıza danışmanızı öneririz. Daha sonradan ruhsatsız olduğu için yıkım kararı veya ceza almanız durumda zararınız çok daha yüksek olacak. İnşaat malzemelerinin ve ustaların yoldan geçenler tarafından görülüp şikayet edilmesi sık karşılaşılan bir durum.

Tadilat ruhsatı için gereken evraklar nelerdir?

İstenen belgeler belediyeden belediyeye ve bina tipine göre değişiklik gösteriyor. Ancak genel hatlarıyla istenen belgeler şu şekilde:

Tadilat ruhsatı dilekçesi (… İlçesi, … Mahallesi, … Pafta, … Ada, … Parsel sayılı yerim için onaylanan projeler doğrultusunda tadilat ruhsatımın düzenlenmesi hususunu bilgilerinize arz ederim)
   
Tapu Tescil Belgesi
   
İmar Durumu Çap belgesi: Yapı nizamı, kat adedi, saçak seviyesi, yollardan ve komşu parsellerden çekme mesafeleri ve inşaat emsallerini gösteren bir belge
   
Mimari proje, statik proje, elektrik ve tesisat projeleri, resim ve hesapları, röperli veya yoksa, ebatlı kroki

Ayrıca, belediyeye ve tadilat tipine bağlı olarak şu belgeler de istenebilir

   
Proje Müellifleri Oda Sicil Durum Belgeleri, Müteahhitlik Sicili
   
Apartman Karar Defteri Örneği (Noter Onaysız)
   
Fenni Mesul Taahhütnamesi (Noter Onaylı)

Belediyeler ruhsat ve ekleri incelenerek eksik ve yanlış bulunmuyorsa müracaat tarihinden itibaren en geç 30 gün içinde tadilat ruhsatı verirler.

Eksik veya yanlış varsa, müracaat tarihinden itibaren 15 gün içinde müracaatçıya eksik ve yanlışları yazı ile bildirilir.

Eksik ve yanlışlar giderildikten sonra yapılacak müracaattan itibaren en geç 15 gün içinde tadilat ruhsatı verilir.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

"Her şey anlamlı olduğunda değerlidir"
Uzmanlar herkes için hayatın anlamının farklı olduğunu genel bir cevap vermenin zor olduğunu vurguluyor.

Haberi Oku