Yaşam:
Türk Kızılayı 146 yaşında
Kuruluşunun 146. yılını yaşayan Türk Kızılayı, yeni yaşına girmenin sevincini yurt genelinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle yaşadı. Bu etkinliklerin en coşkulusu ise İstanbul’da gerçekleştirildi.
 
Galata köprüsünün Karaköy ayağında düzenlenen etkinliğe Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Akar, Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Aslan, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, yüzlerce gönüllü ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik alanında Kızılay gönüllüleri tarihi kumbaralarla bağış topladı, Kızılay rozeti dağıttı. Kızılay tarihini anlatan fotoğraf sergisinin yanı sıra Kızılay’ın tüm faaliyet alanları etkinlik alanında açtıkları stantlarda Kızılay’ı bir kez daha anlattı. Kan alma çadırları, mobil ikram araçları ve tanıtım stantlarının kurulduğu alanda, müzik dinletisi ve horon gösterisi de yapıldı. Etkinlikte pandomim sanatçıları ve palyaçolar, çocuklar için oyunlar sergiledi.
 
“İhtiyaç anında milletin yanındayız”
 
Her türlü felakette ve zor durumda milletin yanında olduklarını belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “146 yıldır kara gününde, depremde, selde, yangında, patlamada ve birçok sıkıntılı süreçte Türk milletinin yardımına koşan Türk Kızılayı, bugün bir doğal afet olmaksızın, ilkeleri doğrultusunda yoluna devam ediyor. Osmanlı Hilal-i Ahmerinden başlayan ve 146. yaşımızı kutladığımız bugün, arkadaşlar bir seri etkinlik düzenledi. 146 yıldır kara günlerde halkının yanında olan Türk Kızılayı, bugün yine milletin hizmetinde olmaya devam ediyor. Türk Milleti var oldukça Türk Kızılayı da var olacaktır.” diye konuştu.

Kızılay ne zaman kuruldu?

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,

1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti",

1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",

1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve

1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir.

Kızılay'ın alameti, beyaz zemin üzerinde karşıdan bakarken sola doğru açık kırmızı "ay" dır. Yalnız Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.

Kızılay alameti, Devletler Hukuku'nun ilgi hükümleri gereğince, savaş zamanında silahlı kuvvetlerin sağlık servisleri ile o hükümlerin belirlediği kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi, kurul ve kurum, savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlık timsali olan bu işareti kullanamaz.

Kızılay, 1876 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen süre içinde, Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler,hasta taşıma servisleri,donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik'in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş; I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınağı ve beslenmelerini sağlamış, uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış; hemşirelik eğitimi, ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

Kızılay'ın amacı, her nerede görülür ise , hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın,ıstırap anında eşitliğin, savaşın en kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir.

Kızılay, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Topluluğu'nun temel ilkelerini paylaşır. Bunlar; insanlık,ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık,hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik ilkeleridir.

Kızılay, tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi, kâr amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız olan ve kamu yararına çalışan bir gönüllü sosyal hizmet kuruluşudur.

Kızılay'ın teşkilatı, Genel merkez ve şubelerden oluşur. Kızılay'ın Genel Müdürlük teşkilatı dışında kalan bütün kademelerindeki görevler fahridir.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kışlık spor ayakkabı erkek modelleri
Kışlık spor ayakkabı erkek modelleri erkeklerin vazgeçilmez spor ürünleri arasında yer alıyor.

Haberi Oku